Темата за връщането на нелегалните мигранти, която диктуваше дневния ред на приключилия вчера Европейски съвет в Брюксел, ще бъде продължена и от Европейския парламент на пленарната му сесия в Страсбург следващата седмица. Евродепутатите ще обсъдят правила за връщане на хора без законно право на престой, става ясно от програмата за работата им.
През юли 2024 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви пред Парламента, че е необходима допълнителна работа по общ подход към връщането, който да бъде изготвен под отговорността на бъдещия еврокомисар по вътрешните работи и миграцията. Тъй като не беше постигнато споразумение по актуализация на предложението за директива за връщането от 2018 г., се очаква евродепутатите да обсъдят как да подобрят съществуващите правила и тяхното прилагане, за да се увеличи процентът на връщане на онези граждани на трети държави, които нямат право да останат в ЕС. Те вероятно ще подчертаят и значението на сътрудничеството с трети държави, включително по отношение на обратното приемане на техни граждани.
Дебатите се провеждат в момент, когато ЕС и неговите държави членки се подготвят да прилагат Пакта за миграцията и убежището. Други въпроси, които се очаква да бъдат повдигнати, са наскоро обявеният план на полския министър-председател Доналд Туск да позволи правото на искане на убежище да бъде временно преустановено в определени случаи, както и италианската програма за изпращане на спасени в морето кандидати за убежище в центрове в Албания, докато очакват решение по молбите си.
Украйна също ще бъде акцент в предстоящата сесия на ЕП от 21 до 24 октомври. Евродепутатите ще гласуват за заем до 35 млрд. евро за Украйна, подкрепен с руски активи, и ще обсъдят убийството на украински военнопленници и защитата на европейските военни кореспонденти. По данни на Съвета на Европа, от февруари 2022 г. насам най-малко шестнадесет журналисти и медийни работници са били убити при изпълнение на служебните си задължения или заради работата си, а най-малко четиридесет са били ранени.
В отделни дебати членовете на ЕП ще обсъдят как да се гарантира пълното прилагане на санкциите срещу Русия с оглед на разширяващия се руски сенчест флот от танкери, които транспортират до 70% от петрола, изнасян от страната по море, често в опасни условия. Резолюция по този въпрос ще бъде подложена на гласуване от членовете на ЕП по време на пленарната сесия на 13-14 ноември в Брюксел.
И още една външнополитическа тема ще присъства в дневния ред на евродепутатите. Те ще обсъдят последните събития в Ливан, като се очаква да призоват за спешно прекратяване на огъня и за защита на мисията на ООН в страната след последните нападения. Европейският съюз изрази сериозната си загриженост от неотдавнашната ескалация на ситуацията по Синята линия, разделяща Израел и Ливан, особено във връзка с нападенията на Израелските сили за отбрана срещу Временните сили на ООН в Ливан (ЮНИФИЛ), при които бяха ранени няколко миротворци. Израелските власти обвиняват Хизбула, че използва миротворците на ООН като „жив щит“, и смятат, че отказът на ООН да евакуира войниците от ЮНИФИЛ ги е превърнал в „заложници на Хизбула“.
ЮНИФИЛ са създадени през 1978 г. след израелската инвазия в Южен Ливан, за да наблюдават ситуацията там.
В последния ден от пленарната сесия – четвъртък (24 октомври), се очаква да бъде обявен и тазгодишният носител на наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта.
Бюджетът на ЕС за 2025 г., въпросът за спонсорирания от иранската държава тероризъм, въздействието на рестриктивния закон за абортите в Полша, подобряването на управлението на европейското въздушно пространство, последните тенденции при радикализацията на младите хора и новите технологии, убийството на Дафне Каруана Галиция и ситуацията в Малта също ще бъдат застъпени на предстоящата сесия на ЕП в Страсбург.