Ще създадем оперативен щаб, който ще се заеме с реорганизацията на държавните структури по границата, за да може от 1 януари идната година да имаме пълна готовност за работа в Шенгенското пространство. Това съобщи служебният премиер Димитър Главчев, който посети тази сутрин граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“ при Русе.
Целта му е да се запознае на място с актуалната ситуация и да координира допълнителни мерки за улесняване на трафика и повишаване на ефективността на граничния контрол след евентуалното приемане на България в Шенген и по суша от 1-ви януари догодина.
В щаба ще включим и кметовете на Видин и Русе, добави служебният премиер.
Димитър Главчев посети участъка, в който се ремонтира мостът. Ремонтът започна на 10 юли тази година. Той каза, че е получил уверение от строителите, че преди Коледа ще бъде напълно завършена първата 400-метрова отсечка в едното платно за движение. Главчев каза още, че изпълнителната и местната власт работят, като се надява и Народното събрание да заработи.
Той още веднъж обясни, че при евентуалното влизане в Шенген по суша контролът на българо-румънската граница няма да отпадне изцяло. Така ще бъде и на унгарско-румънската граница. Преминаването ще е много по-облекчено. Главчев обясни, че много по-бързо ще бъде преминаването на българо-гръцката граница, защото там няма да има шестмесечен мониторингов период.
Заедно с премиера Димитър Главчев са служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, директорът на „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов, посланикът на България в Румъния Радко Влайков, областният управител на Русе Драгомир Драганов и кметът на града Пенчо Милков.
Директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, който също посети граничния пункт „Дунав мост“ при Русе заедно с премиера, уточни, че кантарите там са контролна дейност и няма да работят за тези цели след 1 януари 2025 година, а само за анализ на риска.
„Съвместно с директора на Главна дирекция „Гранична полиция“ и всички органи на граничния контрол, избирателно за целите на Агенцията, без да затрудняваме трафика, ще осъществяваме друг вид контрол. Идеята е на 1 януари целият технологичен ред при преминаване на транспортни средства – тежки и леки, и на дейности, които изискват контрол на сегашния граничен пункт, да се изнесат във вътрешността на страната, както е в цяла Европа“, каза още Димов.
По отношение на начините за заплащане на такса мост, които в момента се случват и онлайн, той добави, че по разпореждане на служебния премиер Главчев се търси алтернативен вариант и методи, по които пътуващите през моста да не усетят, че преминават през граничен контролно-пропускателен пункт.
Служебният премиер уточни, че е въпрос на анализи част от тези средства от такса мост, която заплащат преминаващите през съоръжението, да остава за местната община и област, а не всички средства да постъпват изцяло за държавния бюджет, както е сега.
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Светлозар Патарински, който също придружаваше Главчев, коментира, че заради усложнената епизоотична обстановка в Румъния ще продължи дезинфекцията на граничните пунктове със северната ни съседка. Тя обаче няма да пречи на безпрепятственото преминаване на транспортните средства.
По-късно днес предстои и заседание на Централния епизоотичен съвет, свикано от служебния премиер Димитър Главчев поради установените огнища на две заразни болести по животните в страната. На граничния пункт премиерът увери, че всички собственици на животни ще бъдат компенсирани при евентуално по-сериозни мерки.