Положителните резултати за българските граждани могат да бъдат получени при взаимодействие между всички институции и власти. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.
Не ми се ще да говоря за работата на други институции, но когато сме свързани, няма как да стане по друг начин, посочи Главчев. Той припомни, че правителството внесе държавен бюджет, бюджет на Националната здравноосигурителна каса, както и бюджет на Националния осигурителен институт. Първоначалните обещания бяха, че до края на годината бюджетът ще бъде приет от парламента, каза министър-председателят. „Добре, няма да бъде приет, защото в този вид не им харесва на политиците, но тогава поне да го бяха отхвърлили“, добави той.
Според него, ако депутатите го бяха отхвърлили, кабинетът щеше да имаме възможност да внесем закон за удължаване на действието на предишния бюджет. „Призовавам Народното събрание да работи, но те пък си спазиха правилника и излязоха във ваканция“, заяви Димитър Главчев.
Той каза, че току-що се е върнал от ПАВЕЦ „Чаира“, който беше включен в енергийната ни система хидроагрегат номер 2 на помпено-акумулаторната водноелектрическа система. Тя е най-голямата подземна централа на Балканите, с най-голям пад между съоръженията, номер 1 в Европа, а в света сме на трето място, посочи служебният премиер. По думите му съоръжението позволява системата да се балансира, като единият от агрегатите дава между 130 и 210 мегавата мощност, тоест четирите агрегата, ако работят ще дадат, колкото един блок на АЕЦ „Козлодуй“, отбеляза служебният премиер и добави, че тази енергия може да се акумулира и да се ползва, когато е необходимо.
Главчев изтъкна, че служебното правителство не е спирало нито един от проектите, с което може да се гордеем. Не сме спирали нито един от проектите, които са се случвали преди нас. Напротив, както се вижда ги завършваме.
Относно Шенген Главчев каза, че към средата на януари очаква четвъртия критерий за еврозоната да бъде преодолян. Той допълни, че е имал възможност на Европейския съвет да помоли за по-бърза оценка по конвергентния доклад. Пътят към еврозоната в рамките на нашия мандат си стои безпрепятствен, подчерта Главчев.
Премиерът изрази съжаление, че парламентът не пожела да се произнесе и по споразумението за Украйна. Многократно заявих, че няма никакви притеснения по него, освен десетгодишния срок на действие, каза Главчев. Той обясни, че ако го беше подписал в този вариант, щеше да наруши тълкувателно решение на Конституционния съд от 1992 г., което гласи, че служебните правителства имат пълните си правомощия, като редовните, но в рамките на времевия си мандат. Силно се надявам, че не мислят, че 10 г. ще бъде това служебно правителство, за да може да подпишем такова споразумение, така че оставихме на следващо правителство да го направи, каза Главчев.