Християните са в очакване на Рождество Христово. По-особените празнични богослужения в православните храмове пресъздават сбъдването на „великата тайна на боговъплъщението“, която според църковното учение е рождението на Спасителя. Затова навечерието на празника се нарича Бъдни вечер. Тогава по стара традиция семейството се събира на богата, но постна трапеза
В деня преди Рождество Христово с песнопения и четива църковните богослужения подготвят вярващите да посрещнат Божия син, идващ да отвори пътя към рая. Врачанският митрополит Григорий:
„Бог стана човек. Словото стана плът, Бог слезе от небесата на земята заради спасението на човешкия род“.
Според традицията семейства и близки се събират вечерта в очакване на раждащия се Спасител.
„Бъдни вечер е наистина предвестник на всичко добро, което ни предстои – мирно и красиво очакване, в което знаем, че отново се ражда надеждата, така се възражда у нас ентусиазмът, че всичко добро и всичко хубаво тепърва предстои“
На Бъдни вечер трапезата е богата, но постна, с нечетен брой ястия:
„Понеже е последният ден на поста и се прави всичко постно. Питката задължителна с късмет, постни сармички, сушени плодове“.
„И не е важно колко ястия и колко постни ще бъдат те, доколкото да се съберат всички пред запаленото кандилце, пред поставената икона и като православни християни да празнуваме, изпълнени с духовна радост, това славно събитие“, подчерта митрополит Григорий.