Народното събрание гласува кабинета на Росен Желязков.
Първо бе гласуването за премиер, а после и за структура на правителството му. Последва и трето гласуване за избор на Министерски съвет.
Кандидатът за премиер Росен Желязков бе избран със 125 гласа „за“, против бяха 114 народни представители, нито един не се въздържа.
Гласовете „за“ дойдоха от партиите, партньори във властта – ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и обявилите подкрепа от ДПС-ДПС.
Ето как народните представители гласуваха за структура на кабинета му – „за“ – 125, „против“ – 114, „въздържал се“ – 0.
Накрая бе гласуван и поименния състав на Министерски съвет на Република България – „за“ – 125, „против“ – 114, „въздържал се“ – 0.
Така след 11 месеца, през които управляваше служебен кабинет, на „Дондуков“ 1 ще влезе редовен.
След гласуването Росен Желязков, заедно с бъдещите министри и въцепремиери, положиха клетва:
Заклевам се в името на Република България, да спазвам Конституцията и законите на страната, и във всичките си действия, да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“.
Преди клетвата Желязков специално отиде да се поздрави с патриарх Даниил и президентът Румен Радев.
Желязков представи правителство с трима вицепремиери и 19 министри, които предстои парламентът да гласува днес след над 5 седмици преговори между партиите и два месеца и половина след изборите на 27 октомври.
Правителството е трипартийно с подкрепа от АПС.
В него влизат представители на най-голямата политическа сила, която спечели вота, ГЕРБ-СДС, а също така представители на БСП-Обединена левица и „Има такъв народ“.
Преговарящите екипи на ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ” подписаха Споразумение за парламентарно мнозинство за изпълнение на Управленска програма и обсъдиха и приеха, подписано от ПГ “Демокрация, права, свободи”-ДПС приложение, което е неразделна част към Споразумението за подкрепа на правителството.
Споразумението се сключва с цел осигуряване на редовно и стабилно парламентарно управление на Република България, насочено към укрепване на институциите на парламентарната демокрация, повишаване на благосъстоянието и качеството на живот на гражданите, осигуряване на защитата и сигурността на населението, гарантиране на устойчива европейска посока за развитие на страната, подкрепа за конкурентоспособността и ускорено развитие на българската икономика.
В споразумението ясно са разписани приоритетите на управляващото мнозинство и механизмите за взимане на решения.