Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев смята, че гласуваните промени в Закона за съдебната власт са противоконституционни. Пред медиите след заседанието на Пленума на съвета той заяви, че парламентът прави „каквото си иска“. Магдалинчев отбеляза, че има възможност разпоредбата относно процедурата за избор на главен поркурор да бъде атакувана пред Конституционния съд от някой от органите, които имат това право.
„Парламентът решава, че трябва със закон да се забрани участието в една процедура на един кандидат. Аз мисля, че не може със закон да се забранява някой нещо да прави по този начин в процедура“, коментира Магдалинчев. Той добави обаче, че ВСС трябва да спазва закона и това, което е разписано в него.
Според Магдалинчев, за да се ограничат права на конституционно установен орган, трябва Конституцията да определи такова право на Обикновеното Народно събрание. По думите му не може конституционно установени правомощия да ги ограничаваш със закон.
Виждаме накъде вървят нещата, по-правилно е изборът за главен прокурор да бъде отложен, докато законът не влезе в сила, посочи той.
„Преценихме, че е по-правилно до влизането в сила да се отложи процедурата по изслушването на кандидата за главен прокурор и след това вече да влезем окончателно решение за прекратяването, ако има такава редакция в Държавен вестник“, коментира Магдалинчев.
Той добави, че няма депозиран до този момент отказ на Борислав Сарафов от участие в процедурата.
Боян Магдалинчев заяви още, че ще свика заседание на ВСС, след като влязат в сила промените в ЗСВ, но не уточни дали то ще бъде още в същия ден или на друга дата.
В преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за промени в Закона за съдебната власт депутатите приеха, че започналата в момента процедура за избор на главен прокурор се прекратява, ако законът бъде обнародван с указ на президента преди приключването ѝ. Освен това, парламентът реши, че членове на ВСС с изтекъл мандат нямат право да избират главен прокурор и председатели на върховни съдилища.