Председателят на Народното събрание Наталия Киселова е внесла три проекта на решения за сваляне депутатските имунитети на Лена Бориславова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов – парламентарна група (ПГ) на „Демокрация, права и свободи“-ДПС, сочи справка на интернет страницата на законодателния орган.
Проектите на решения са във връзка с искането от 19 декември м.г. на и.ф.главен прокурор Борислав Сарафов за даване на съгласие на парламента за възбуждане на наказателно преследване срещу шестима депутати, публикувано на сайта на прокуратурата.
Това са Радостин Василев – „Морал, единство, чест“, Веселин Вешев и Ангел Георгиев – „Възраждане“, Лена Бориславова – ПП-ДБ, Гюнай Далоолу от „ДПС-Ново начало“ и Марио Рангелов – ДПС-ДПС, по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) и Софийска районна прокуратура (СРП).
Спрямо народния представител Радостин Василев искането е във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство пред СГС, свързано с дело от 2023 година за принуда.
Спрямо народните представители Веселин Вешев и Ангел Георгиев исканията са във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство от 2021 г. за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на длъжностни лица – полицаи.
Спрямо Лена Бориславова искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за документно престъпление. В хода на разследването са проведени множество разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. Установено е, че в периода от около 01:55 часа на 13.05.2021 г. до около 11:45 ч. на 14.05.2021 г., при условията на продължаващо престъпление, с две деяния, лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение „Да запазим Корал“, а действително не са положени от тях, като документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между К.П., член на управителния съвет на „Да запазим Корал“ и самото сдружение, като за самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от нея, се посочва в съобщението на прокуратурата.
Спрямо народния представител Гюнай Далоолу искането е във връзка с направена от наблюдаващия прокурор от СГП оценка, че събраните доказателства са достатъчни за привличане към наказателна отговорност за принуда. При разследването е установено, че във Велико Търново лицето с имунитет е употребило заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-то Народно събрание.
Спрямо Марио Рангелов искането е във връзка с направена от наблюдаващия от СГП прокурор оценка, че на база събраните доказателства следва да се пристъпи към привличане към наказателна отговорност за престъпления против политическите права на гражданите. В хода на разследването са проведени множество разпити на свидетели, вкл. и пред съдия, извършени са претърсвания и изземвания, приобщен е и голям обем писмени доказателства. Установено е, че в периода от 20.09.2024 г. до 26.10.2024 г. лицето с имунитет е образувало и ръководило група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите. Освен това е установено, че в периода от 14.10.2024 г. до 25.10.2024 г. в Плевен и гр. Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, лицето с имунитет, е организирало даването на имотна облага в размер по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото Народно събрание, информираха от прокуратурата.