Фондация „Америка за България“ е раздала нови грантове за огромни суми със срок до 2028 година, когато приключва мандата на Доналд Тръмп в САЩ.
Организацията е одобрила плащане от 23 милиона лева за „Тръст за социална алтернатива“ и 12 милиона лева за фондация „Заедно в час“. Двете НПО-та от своя страна раздават грантове на по-малките играчи в НПО мрежите.
„Тръст за социална алтернатива“ (ТСА) е създаден през 2012 година и неговата основна цел е да подпомага ромските общности в страната. Нейн изпълнителен директор е Сара Перин, която освен това е била директор на програмите за хора в икономически неравностойно положение в „Америка за България“. Така тя първо е насочвала директно средствата за програми, насочени към ромската общност и впоследствие минава към НПО, което получава тези пари и после ги пренасочва към други НПО-та.
Сумата от 23 милиона лева е със срок 5 години, от 2023 до 2028 година и със своите 4,6 милиона годишно представлява над 1/4 от 20-те милиона лева, които „Америка за България“ харчи на годишна база. Според отчетите на ТСА, за годината преди получаването на гранта те са раздали на проекти малко над 1 милион лева, което означава, че „Америка за България“ им дава грант над 4 пъти по-голям от досегашните им разходи.
Фондация „Заедно в час“ също е получила гигантски грант на стойност 12 милиона лева за периода 2023-2028 година. Тази фондация отново раздава финансиране за други НПО-та и личности, които провеждат обучения сред учители и деца за прогресивни ценности и „етническа толерантност“.
Впечатление прави и датата 2028 година. Доналд Тръмп е избран за президент на САЩ именно до 2028 година, а едно от първите му действия беше да прекрати държавна помощ от САЩ към чужди държави и съответно НПО-та. „Америка за България“ не разчита на американски пари и на теория се издържа само от началния си капитал. Все пак, гигантските грантове към НПО, раздаващо голям брой малки грангове, осигуряват финансов комфорт на цялата НПО мрежа в страната.
Подсигуряващо финансиране са получили и медиите, които разчитат на грантове от „Америка за България“.
Сайтът „Медиапул“ е получил 3-годишен грант на стойност 2 милиона лева. В него работят 13 души, което значи, че грантът е равен на 4237 лева на месец на журналист в сайта. Впечатление прави, че причината за получаването на средствата е „дигитална трансформация“, но без обяснение как един уебсайт, дигитална единица, претърпява дигитална трансформация. Проверка в миналите финансирани проекти сочи, че мега-грантовете към НПО-та, раздаващи грантове на дребно, е установена практика в „Америка за България“. Когато Сара Перин напуска поста директор, с който насочва парите за проекти за ромската общност и създава НПО, което получава пари за проекти за ромската общност, тя успява да се пребори за финансиране на стойност 17 милиона лева.
Освен „Америка за България“ и USAID, друг голям грантодаващ в България е EEA and Norway Grants. Според собствената им графика, те са раздали 2,8 млрд евро грантове – 210 милиона от които в България. Тоест, 420 милиона лева за България.
За точно 5 минути, прекарани в техния сайт, попадам на грант за България – о, чудо! Асоциацията на европейските журналисти, т. е. „Медиапул“ + „Капитал“ + „Дневник“ и приятели с грант за „борбата срещу дезинформацията“. За техния проект фактчек беге. Тъй-като се били оплаквали, че им публикуват лицата (от какво се срамуват, нали ни цензурират свободно) ще се въздържа да пусна снимка от проекта, но журналистите на снимката са, учудващо, от „Медиапул“, „Капитал“ и „Дневник“.
Обаче има и нещо друго интересно. По-долу пише, че те предприемат и проект да обучат децата и тийнейджърите с материали… за ЛГБТ въпроси.
Чакайте секунда. Стойте. Нали нямаше ЛГБТ пропаганда сред децата? Защо тогава в гранта пише, че АЕЖ прави материали за ЛГБТ за децата?
Сега усещате ли се защо това го наричаме „мрежа“? И усещате ли се колко е дълбоко?