Шок за бизнеса! Тръмп обяви съкрушителни мита за цял свят. Борсите се сринаха!

0

Американският президент Доналд Тръмп обяви нови широкообхватни мита, които ще засегнат огромна част от държавите по света, съобщи БНТ. 

Американският президент Доналд Тръмп официално подписа новите мита, които въвеждат тарифи за почти всички стоки и услуги, които се внасят в САЩ от практически целия свят.

Това изненада голяма част от бизнеса, който очакваше вече обявените мита за Китай и няколко други страни да бъдат официализирани.

20% – толкова ще бъдат облагани стоките, внасяни от страните от ЕС. Митата за Общността ще бъдат в сила от 9 април.

Най-висок е процентът за Китай – цели 34%.

Доналд Тръмп нарече решението си „реципрочна мярка“ на митата, налагани от засегнатите страни за американски стоки.

Според икономически анализатори, обикновеният американски потребител ще бъде най-силно засегнат.

Борсите реагираха светкавично и в първите минути след подписването на указа, няколко валути се сринаха. 

С 10% мита вече ще бъдат всички чуждестранни стоки, толкова е и ставката за Великобритания – страната от ключовите икономически партньори на Вашингтон, най-малко засегната от решението на Тръмп.

„Това ще бъде направено, за да помогнем за нашето икономическо възстановяване и да предотвратим измамите в търговията“, заяви американският лидер.

„Другите нации най-накрая ще бъдат помолени да плащат за привилегията за достъп до нашия пазар, най-големият пазар в света. Сега сме най-големият пазар в света“, каза Тръмп.


Американският лидер добави, че на лидерите на други страни, които „скоро ще се обадят и ще поискат облекчение от тези тарифи“, той ще да каже следното: „Отменете собствените си тарифи, премахнете бариерите, спрете да манипулирате валутите и започнете да купувате американски стоки за десетки милиарди долари“.

След речта си той подписа указ за въвеждане на ответни мита върху продукти от други страни.

Правителството на САЩ ще наложи мита върху вноса от Китай в размер на 34%, а на Европейския съюз в размер на 20%, каза Тръмп.


Подобни мерки ще засегнат Виетнам (46%), Индия (26%), Индонезия (32%), Камбоджа (49%), Малайзия (24%), Република Корея (25%), Тайланд (36%), Тайван (32%), Швейцария (31%), Япония (24%).

Вашингтон ще таксува с 27% стоки от Казахстан, който преди това наложи мита върху американски продукти от 54%,

31% за стоки от Молдова (61% срещу САЩ),

а 10% мита са въведени за стоки от Азербайджан, Армения, Грузия, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан (всички 10% срещу САЩ).

Освен това ще бъдат въведени мита върху стоки от Афганистан – 10%, Бразилия – 10%, Великобритания – 10%, Израел – 17%, Ирак – 39%, Иран – 10%, Саудитска Арабия – 10%, Сирия – 41%, Турция – 10%, Южна Африка – 30%.

Правителството на САЩ въвежда ответни мита върху вноса от Украйна в размер на 10%.

Вашингтон наложи вносни мита от 25% върху всички автомобили, произведени извън страната.

„Никоя от нашите автомобилни компании няма право да работи в други страни, приятелски и вражески, а в много случаи приятелят е по-лош от враг по отношение на търговията. Такива ужасяващи изкривявания подкопаха нашата индустриална база и застрашиха националната ни сигурност. Не обвинявам други държави за това бедствие. Обвинявам бившите президенти и предишните лидери, които не са си свършили работата, че никой дори не може да повярва. Така че от полунощ на 3 април ние налагаме 25% мита за всички чуждестранни автомобили“, каза държавният глава.

„До днес Съединените щати са имали 2,5 процента мита върху чуждестранни автомобили в продължение на десетилетия. Помислете за тези 2,5 процента върху чуждестранни автомобили.

Европейският съюз ни налага повече от 10 процента мита, а те имат 20 процента данък върху добавената стойност“, каза президентът.

Той подчерта, че американските автомобилни компании са изправени пред сериозни търговски ограничения в Индия, Южна Корея и Япония. В същото време, според американския лидер, чуждестранните компании продават милиони коли в САЩ без значителни търговски бариери.

На 26 март Тръмп обяви, че Съединените щати ще наложат вносни мита от 25% върху всички автомобили, произведени извън страната. Прилаганите преди мита от 2,5% също трябва да останат в сила, което ще доведе до новата тарифна ставка от 27,5%. Митата върху няколко ключови компонента, включително двигатели, трансмисии и електрически системи, ще влязат в сила на 3 май, според Bloomberg.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент каза, че Русия не е включена в списъка на страните с нови търговски мита, тъй като санкциите на САЩ вече ефективно са спрели двустранната търговия.

„Русия не е включена в списъка на страните, подложени на мита, тъй като САЩ не търгуват с нея. Страната остава под нашите санкции“, обясни Бесент пред Fox News.


„Не можем да платим дефицитите на Канада, Мексико и много други страни. Правехме го преди, но вече не можем. Ние се грижим за страните по целия свят. Ние плащаме за техните военни. Ние плащаме за всичко, за което те трябва да плащат“, добави Тръмп.

Американският президент също каза, че Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA) е „най-лошата сделка, правена някога“. Според него от началото на това споразумение САЩ са загубили около 90 хиляди предприятия.


„Скъпи американци, днес е денят на освобождението. Чакаме го от много време. 2 април завинаги ще бъде запомнен като деня, в който американската икономика се прероди и в който Америка стана богата отново“, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп добави, че не обвинява други страни за „това бедствие“.

„Обвинявам бивши президенти и бивши лидери, които не си вършеха работата. Те позволиха това да се случи и те го оставиха да се случи до такава степен, че никой дори не може да повярва. Ето защо, в сила от полунощ, ще наложи 25% мито върху всички чуждестранни автомобили“,каза президентът.

Президентът Тръм заяви, че „най-накрая поставя Америка на първо място“.

„Днес ние се застъпваме за американския работник и най-накрая поставяме Америка на първо място“, каза Тръмп.

Припомняйки колко богата е била Америка в миналото, Тръмп заяви: 

„Не е късно отново да станем богати. Ние наистина можем да бъдем много богати. Можем да сме много по-богати от която и да е страна, дори не е за вярване. Те ни отнеха толкова много от нашето богатство. Няма да позволим това да продължи да се случва.

Тръмп каза, че САЩ вече не могат да си позволят да поддържат търговски дефицити с други страни, което предполага, че САЩ са ги субсидирали твърде дълго.

Ние се грижим за страните по целия свят. Време е Америка да се погрижи за собствения си народ“, отбеляза той. 

Републиканецът отбеляза, че компаниите, които произвеждат продуктите си в САЩ, ще плащат нулеви мита. Според него „скоро“ ще започнат да валят обаждания от крале, кралици и посланици, търсещи освобождаването от тарифите му.

Към тях Тръмп отправи послание към тях: „Прекратете собствените си мита, свалете бариерите си, не манипулирайте валутите си… и започнете да купувате американски стоки за десетки милиарди долари.“

Тръмп подписа изпълнителната заповед за новите мита в градината на Белия дом, пред събралите са работници, много от които носеха своето работно облекло. 

Председателят на Комисията по международната търговия на Европейския парламент (ЕП) Бернд Ланге предупреди, че новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп снощи, може да имат тежки последствия, най-вече за редовия гражданин. Това съобщава ДПА.

По думите на Ланге Тръмп може да нарича това „ден на свободата“, но от гледна точка на перспективите за средностатистическия човек е по-вероятно това да се окаже „ден на инфлацията“.

Негативният ефект от търговска война ще бъде понесен най-вече от потребителите в САЩ; той ще се изрази в повишени цени и неефективност на производствената и преработвателната промишленост.

Германският социалдемократ нарече хода на Тръмп неоправдан и несъразмерен и добави, че той може да нагнети още повече обстановката и да доведе до спад на американската и световната икономика.

Ланге изрази безпокойство и от несигурността, която се създава в инвестиционния климат, и приведе като пример неотдавнашната нестабилност на фондовите пазари.

„Според европейския представител е нужен единен отговор на засегнатите страни, който да отправи ясен сигнал към САЩ. Европейският съюз (ЕС) ще обмисли кой е най-добрият начин за справяне със ситуацията и, да се надяваме, да убеди САЩ да встъпят в преговори“, каза Ланге.

„Ако Вашингтон не желае да преговаря, ЕС няма да отстъпи и ще защитава суверенитета си“, добави германският евродепутат.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук