Този случай е срам, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Казанлък по повод случая от 26 февруари т. г., при който 47-годишен мъж почина по време на полицейско задържане в града след получен сигнал за кражба, предаде БТА.
По случая министърът назначи проверка на Районното управление, а спрямо двама полицейски служители бяха повдигнати обвинения за умишлено убийство. Резултатите от проверката са налице, но това, което мога да кажа е, че това е позорен случай, от който можем да си направим изводите, че МВР трябва да работи много по отношение на това служителите, които са длъжни да реагират в определени ситуации, да бъдат добре инструктирани и добре обучени, да познават закона, да не излизат от рамките на правомощията си и да извършват дейността си така, че тя да е съвместима със закона и с правилата, посочи Митов.
Той подчерта, че няма по никакъв начин да се търпи полицейско насилие и излизане извън правомощията. В случая има досъдебни производства, повдигнати обвинения, а директорът на Областната дирекция на МВР е взел мерки по отношение на дисциплината, каза още министърът.
„Оттук насетне няма да се търпят подобни феномени. Твърдо сме решени, особено сега с увеличението на заплатите на служителите на МВР, изискванията да бъдат също много завишени. Твърдо сме решени да направим така, че съставът на МВР да бъде непрекъснато обучаван, инструктиран, трениран така, че да може да реагира правилно в ситуации, в които всеки служител на МВР може да изпадне“, отбеляза Даниел Митов.
На въпрос дали има разпространявани чатове в „Телеграм“, които съдържат данни за полицейско насилие, Митов посочи, че няма такива елементи в проверката. „Достигало е до мен като слухове, но нито съм виждал такива чатове, нито знам за съществуването на такива канали за комуникация. Ако има такива данни и ако се установят подобни канали за такъв тип срамни феномени, ще бъдат взети много строги мерки“, заяви той.
По отношение на чатовете директорът на Областната дирекция на МВР в Стара Загора ст. комисар Красимир Христов посочи, че проверката не е установила наличието на такива канали. „Нямаме такива данни, само слухове“, каза той.
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре, Христов посочи, че все още няма данни за местонахождението на детето въпреки всички положени усилия, а търсенето продължава.
В Казанлък министърът на вътрешните работи бе гост на откриването на проекта „Дни на иновации за защита на природата от пожари“, организиран от Лесотехническият университет, Община Казанлък – по проекта на Европейския съюз по програма „Хоризонт 2020: Иновативни технологии и социо-еколого-икономически решения за пожарно устойчиви територии в Европа“ – FIRE-RES.
При борба с пожарите можем да разчитаме на солидарност на нашите съседи и на други държави-членки на Европейския съюз, но в случая най-важно за нас е превенцията, заяви Митов и унери, че Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението е подготвена за предстоящия сезон.
„Демонстрацията на готовност е от една страна задължителна, но знаете, че и на европейско ниво се повдигат въпросите за по-задълбочена интеграция между европейските държави по отношение на безопасността на населението и борбата с пожарите като цяло, по-специално горските“, посочи министърът. И подчерта, че това, което трябва да се прави непрекъснато, е да се предупреждават хората да боравят много внимателно със запалителни материали, да не палят стърнища, да бъдат много предпазливи и да спазват правилата за пожарна безопасност.
„Българската гора е ценност, която трябва да пазим“, подчерта Митов. Знаем къде са рисковите райони, иска ми се да видя възможно най-скоро подготвена кампания в социалните мрежи, която да предупреждава хората за това как се борави с огън, какви са рисковете и как да пазим гората, но и имуществото на всички останали, посочи още той.