Либерализацията на цените на тока за битовите потребители в България се отлага с 2 до 5 години – договорено е с Европейската комисия (ЕК).
Това обяви в интервю за предаването „Защо, господин министър“ по bTV министърът на енергетиката Жечо Станков.
От 1 юли ще има нов начин за определяне на цената за бита, обяви министърът.
„Енергодружествата ще започнат да купуват енергията от Българската независима енергийна борса, но ще има решение, с което ще бъде фиксирана цената на битовите потребители. Досега беше чрез КЕВР, вече ще е чрез доклад, който аз ще получавам от тях и ще внасям в Министерския съвет. Между пазарната цена и цената за битовите потребители разликите ще компенсира един фонд (фонд „Сигурност на електроенергийната система“), обясни Станков.
По думите му във фонда има достатъчно средства, които да компенсират дружествата при по-високи цени на борсата.
„Тези до 5 г. трябва да ги използваме много разумно, да правим необходимите инвестиции – в нови ядрени централи в нови ПАВЕЦ и във ВЕИ – да намерим необходимия микс на ниска цена“, коментира енергийният министър.
Освен това той е договорил с ЕК страната ни да не загуби никакви средства по Плана за възстановяване и устойчивост заради отлагането на либерализацията на пазара на ток за битови потребители.
До влизането в сила на либерализацията ще се изработи специален софтуер, който да може да определи кои потребители са енергийно бедни. След този период само за тях ще има компенсации за цената на тока, обясни още Станков.
България няма как да остане на тъмно като Испания заради енергийния си микс. Ние имаме ядрена централа, водноелектрически централи, имаме и въглищни централи и немалко енергия от възобновяеми източници. Този микс ни дава шанс такова нещо да не се случи, обясни министърът на енергетиката.
„В понеделник беше черен ден за европейската енергетика. При разделянето от енергийната система на полуострова над 60 милиона домакинства останаха без електрозахранване. И сега, ако някой се обърне към тях, и ги попита кой им е най-големият страх, те ще кажат, че е да не останат отново без електрическа енергия.“
„Видя се, че енергията е нещо, което е много важно за цялото общество от гледна точка на свързаност, на транспорт, хората нямаха достъп до личните си средства, за да си купят храна“, коментира той.
„Защо се случи това? В момента, в който се случи, аз бях на среща във Варшава с американския държавен секретар и обсъждахме с него какви са възможните проблеми. На преден план излязоха кибератаки, които бяха отречени, и природни аномалии, които също бяха отречени.
Енергийната система е много сложна. За да е балансирана, производството й трябва да съвпада с консумацията. Но в един момент, в който производството идва само от източници, които нямат въртящ момент – няма АЕЦ, няма ТЕЦ, няма ВЕЦ, разчитаме само на възобновяемата енергия, тези енергоизточници при флуктуация на честотата също имат защитни елементи и се откъсват от системата. В един момент системата в Испания изпадна в недостиг от 60% от мощностите. Те се откъснаха от системата и стана както по филмите – за милисекунди цялата система се разпадна“, обясни Станков.
По думите му не е изгаснало всичко. „Около ядрените централи се образуваха енергийни острови, които успяха да захранят някаква част от абонатите около себе си и да поддържат системата. Впоследствие те се оказаха гръбнак.“
„Поуките за нас са, че и България, и САЩ държат на нещо много важно – технологичната неутралност при производство на електроенергия. Не трябва да бутаме едни технологии напред за сметка на други. България има уникалната възможност да има енергиен микс, в който имаме ядрена централа, водноелектрически централи, имаме и въглищни централи и немалко енергия от възобновяеми източници. Този микс ни дава шанс такова нещо да не се случи. Още повече в България има доста добра свързаност. В допълнение успях да подпиша документ с колегите в Турция, според който двете системи ще си помагат, ако все пак някой изпадне в нужда“, допълни министърът.
Той допълни, че ПАВЕЦ „Чаира“ е най-голямата зелена батерия, с която разполагаме.
В момента обаче в ПАВЕЦ от четири агрегата работи един и тече процес за възстановяване на още два от хидроагрегатите, а за четвъртия ще бъде обявена обществена поръчка.