За кандидата на националистите Джордже Симион, който водеше убедително след първия тур на вота, са гласували около 46 на сто от избирателите. Избирателната активност е рекордно висока – близо 65% от имащите право на глас са отишли до урните.
„Избирателите показаха невероятната сила на румънското общество. Сила, която се издига много над сегашното ниво на политически дебат в тази страна. И когато Румъния се сблъска с трудни времена, трябва да си спомни силата на това общество. Това е ваша победа, победа на онези, които повярваха, че Румъния може да се промени в правилната посока. Румъния започва нова фаза от утре и има нужда от всеки един от вас“, заяви Никушор Дан, избран за президент на Румъния.
След обявяването на резултатите от екзитпола, улиците на Букурещ се изпълниха с хора, които шумно и бурно приветсваха победата на Дан, който е и кмет на града. Румънците ясно показаха, че избират евроатлантическия път, са първите коментари за вота.
Редица европейски лидери вече поздравиха Никушор Дан и румънците.
С обръщение във фейсбук, Джордже Симион призна загубата си и поздрави Дан.
„Бих искал да поздравя опонента си – Никушор Дан, за победата му на изборите – такава беше волата на румънския народ. Искам да благодаря на онези над 5 милиона румънци, които ми повярваха. Няма да ги разочаровам, за мен няма нищо по-важно от тяхното доверие. Заедно сме срещу цялата система, горд съм с вас и се надявам, че съм ви представил достойно. Време е да продължим нашата борба за справедливост, истина, семейство, вяра и свобода“, каза Джордже Симион, лидер на Алианс за обединение на румънците.
На първия кръг на изборите на 4 май на първо място се класира лидерът на крайнодесния „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже Симион с почти 41%, а Никушор Дан остана втори с около 21%.
55-годишният Никушор Дан е кмет на Букурещ от 2020 г. и беше преизбран през 2024 г. Основател е на асоциация „Спасете Букурещ“, която по-късно прерасна в партия „Съюз за спасение на Румъния“ – в момента втората по големина опозиционна партия в страната. Дан обаче напусна формацията през 2017 г. заради разногласия.
По време на предизборната си кампания Никушор Дан се обяви за ясна ориентация на Запад, укрепване на трансатлантическите връзки, на стратегическото партньорство със САЩ и сътрудничеството между ЕС и САЩ.
Дан подкрепя инициативата за въоръжаване на Европа и развитието на националния военнопромишлен комплекс и се обявява за постепенно постигане на целта за разходи за отбрана от 3,5% от БВП. Той също обеща подкрепа за Украйна във войната с Русия.
Кметът на Букурещ, който се яви на изборите като независим кандидат, беше подкрепен на втория тур от три от четирите проевропейски партии в румънския парламент – Национално-либералната партия (НЛП), Съюз за спасение на Румъния (ССР) и Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР).
Дан заяви, че би искал правителство на четирите прозападни партии – ССР, НЛП, СДП и ДСУР, и спомена, че вижда настоящия временен президент на Румъния Илие Боложан в качеството му на премиер.
След обявяването на изборните резултати той каза, че възнамерява още от понеделник да започне неформални дискусии за съставяне на ново правителство и продължава да иска Боложан за премиер, макар че „не може да обещае отсега“. Бившият премиер Чолаку подаде оставка след първия кръг на изборите, когато коалиционният кандидат не успя да стигне до балотаж.
Румънските медии определиха победата на Никушор Дан като „зрелищен обрат“ заради преднината от 20 процентни пункта на неговия опонент на първия кръг.
„Румъния започва от утре нов етап и има нужда от всеки един от вас“, заяви той в речта пред хилядите си привърженици, които се събраха в центъра на Букурещ, за да отпразнуват победата. Те развяваха румънски и европейски знамена и скандираха „Тук сме!“, „Единство!“, „Европа“, „Никушор“ и „Русия, не забравяй, Румъния не е твоя“, съобщава телевизия Диджи 24.
Лидерът на АУР Джордже Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата, като заяви, че такава е била „волята на румънския народ“. Той добави, че политическата борба въобще не е приключила и „тази война едва сега започва“.
Редица европейски лидери приветстваха победата на Никушор Дан. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, френският президент Еманюел Макрон, молдовската президентка Мая Санду и украинският държавен глава Володимир Зеленски бяха сред първите, които поздравиха победителя в изборната надпревара.
Президентският мандат е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.
Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.
Единствено Социалдемократическата партия (СДП) на бившия премиер Марчел Чолаку не обяви подкрепа за нито един от кандидатите.