Лятна инфлация опразва трапезата

0

Производители и търговци предупредиха за риск от ново поскъпване заради Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни

Предложената 20% и 10% за трети страни максимална надценка не почива на икономически анализ, казват от Сдружението за модерна търговия

Цените под натиск заради нови разходи

В средата на лятото закон може да доведе до ограничаване на конкуренцията, изкривяване на пазара и ново повишаване на цените, предупреждават в становища по текстовете на Законопроекта за веригата на доставки на земеделски продукти и храни основните браншови организации на български производители и преработватели. Крайният срок за общественото обсъждане на проекта изтича в понеделник – 14 юли, а поредният призив към правителството да преосмисли концепцията на закона за спиране на спекулата с цените на храните дойде от Сдружението за модерна търговия. Според участници в консултациите, предложените мерки рискуват да създадат административен натиск, който вместо да облекчи потребителите, ще удари именно по тях – с по-високи цени, по-малък избор и реална заплаха от дефицити.

“Допълнителните разходи за търговците ще поставят под натиск цените на българската земеделска продукция, което може да даде тласък на инфлационни процеси в период, в който потребителите са особено чувствителни, а България е на крачка пред влизане в еврозоната. На този етап Законопроектът не адресира по никакъв начин тези рискове и дори не ги остойностява. Налице са концептуални дефицити на Законопроекта, които не могат да бъдат разрешени само с редакционни промени”, призовават от Сдружението за модерна търговия.

Припомняме, че Законопроектът за веригата на доставки на земеделски продукти и храни предвижда регулации върху ценообразуването, договорните отношения и търговските практики в целия хранителен сектор. Във веригите от магазини, представляващи търговски обекти за продажба на дребно на храни, които разполагат с 10 и повече търговски обекта на територията на страната, на обособените места, на които се предлагат мляко и млечни продукти, прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, пресни сезонни плодове и зеленчуци, задължително се предлагат храни от български земеделски производители и преработватели, като тези стоки не могат да бъдат по-малко от 50 на сто от количествата на целия асортимент от същите групи храни, предлагани в обекта. Въвеждат се максимални надценки за производители, търговци на едро и дребно, както и задължителни писмени договори с минимален срок от 6 месеца. Законът предвижда задължителна регистрация на участниците и създаване на електронна система и обсерватория за контрол.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук