По отношение на 12-месечния хармонизиран индекс на цените на „Евростат“ инфлацията в България е 2,8% при първоначални данни за еврозоната от 2,9%. Очакваме и през юни да покрием критерия за ценова стабилност за еврозоната. Това съобщи финансовият министър Теменужка Петкова на брифинг, предаде NOVA.
„Относно инфлацията през юни – съгласно данните на НСИ, годишната е 4,4% – тя обхваща периода от юни 2024 г. досега. Инфлацията от началото на годината е 2,4%. Месечната за юни е 0,4%, а тази за май беше 0“, обясни Петкова.
Вчера Министерство на финансите успешно пласира облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро. Първият транш е със срок от 10 години и е за 2 милиарда евро и годишен лихвен купон от 3,375 %. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 години, обем от 1,2 милиарда евро и годишен лихвен купон от 4,125%. Общата номинална стойност на подадените заявления превиши с 13,8 милиарда евро търсените средства. Презаписванията са 4 пъти над търсения ресурс. Инвеститорският интерес беше огромен. Явиха се над 440 инвеститори от целия свят, заяви министър Петкова, цитирана от Новини.бг.
С други думи, България е взела заем от международните пазари, като е издала облигации – вид дългови ценни книжа. Тоест, страната ни е взела пари назаем от инвеститори, като им е гарантирала да ги върне след определено време и да им плаща съответната лихва всяка година.
„Тази инициатива от страна на инвеститорите е продиктувана и се базира безспорно на решението за приемане на България в Еврозоната и последвалите след това повишения на кредитния рейтинг на страната. Всичко това създаде условията емисията да бъде реализирана при възможно най-добри финансови условия. 10-годишният транш на практика постигна исторически най-нисък спред към доходността на германските федерални облигации. Това на практика е факт, който за първи път се случва за всички емитирани досега облигации от страна на Република България на международните капиталови пазари“, посочи още тя.