Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ.
Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването.
На заседанието ще присъстват протестиращите лекари от инициативата „Бъдеще в България“, които се обявиха категорично против това предложение, информира БНР.
Протестиращите отхвърлят предложението, което има най-голям шанс да бъде одобрено от депутатите. Сред мотивите им: голяма част от болниците не са достигнали до минималните прагове на заплащане, въпреки подписан колективен договор, както и съпротивата на работодателски организации към сключването на такъв договор.
Въвеждането на достойни възнаграждения чрез КТД е доказано неефективен метод, който няма да доведе до конкретни резултати, посочват от „Бъдеще в България“. И потвърждават искането си началната основна заплата за лекар без специалност да бъде 150 процента от средната за страната.
В законопроекта на ПП-ДБ се предвижда това възнаграждение също да е 150 процента от средното, а за специалистите по здравни грижи да бъде 125 процента.
И от „Възраждане“ предлагат обвързване със средната заплата, а от „Величие“ – 6000 лева чисто за лекарите и 4000 лева за медицинските специалисти.
В проекта на управляващите партии е заложена глоба от 15 хиляди лева за директори, неспазващи изискванията за минимални заплати.
Протестиращите предлагат при системно неспазване да се прекратява договора на болницата със Здравната каса.