Членството в Европейския съюз и предстоящото приемане на еврото на 1 януари 2026 г. подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство. Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната рейтингова агенция „Мудис“ (Moody’s Ratings).
Малкият размер на българската икономика е частично компенсиран от относително високите нива на доходи, въпреки че застаряването на населението и слабата инфраструктура представляват структурни икономически слабости, се посочва в прегледа.
С приемането на три правни акта от членовете на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) на 8 юли влизането на България в еврозоната от 1 януари догодина беше официално потвърдено. Макар че това потвърждение е положително за кредитните перспективи на страната, основните ползи от приемането на еврото – като елиминирането на валутния риск за дълга, деноминиран в евро, и надзора от страна на ЕЦБ върху големите банки – вече бяха взети предвид в досегашния дългосрочен и краткосрочен кредитен рейтинг на България – Baa1, изтъкват от „Мудис“.
Правителството на премиера Росен Желязков, което встъпи в длъжност през януари тази година, след период на управлението на служебни правителства и провеждането два пъти на предсрочни парламентарни избори в рамките на година, даде нов импулс на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), припомнят експертите.
Въпреки подновения напредък по НПВУ от началото на годината, България продължава да изостава от повечето страни от ЕС по отношение на изпълнението на плана и завършването на всички етапи до крайния срок за изпълнение – август 2026 г. Достъп до пълния размер на безвъзмездното финансиране за страната ни все още може да се окаже предизвикателство, предупреждават от „Мудис“.