Германската икономика се свива от години, а през настоящата 2025 г. се очаква само минимално подобрение. Работата „на черно“ обаче става все по-разпространена – тя се е увеличила с над 11 на сто само за една година. През 2024 година делът на сивата икономика е дори по-висок от този на федералния бюджет – 482 милиарда евро, което е най-високата стойност от почти десет години насам. Икономистът Фридрих Шнайдер от Университета в Линц прогнозира за тази година дори ръст до 511 милиарда евро. Това би означавало допълнително увеличение от 6,1%.
Шнайдер изучава този феномен от над 40 години. Той предпочита да говори за сива икономика, а не за недеклариран труд. „Това са легални икономически активности – например поправка на автомобил или почистване. Те обаче се извършват, заобикаляйки държавата – не се плащат данъци и осигуровки“, обяснява експертът. Така се игнорират и регулации като спазването на минималната работна заплата или законното максимално работно време.
Но кои са решаващите фактори за ръста на работата на черно? Шнайдер смята, че важна роля играе усещането на хората, че се плащат твърде високи данъци. Експертът не е изненадан, че мнозина работят нелегално. Според него това е „бунтът срещу данъците“ на обикновените хора.
Когато безработицата расте, а поръчките на фирмите намаляват, засегнатите си казват: „Сега печеля по-малко пари от официалната си работа, но искам да отида на почивка, или да си позволя нещо друго“. И най-лесният начин да компенсираш загубата е да работиш повече „на черно“, казва Шнайдер. „Точно това наблюдавам вече повече от 40 години. Когато в страната има икономически проблеми, работата на черно процъфтява“.
Доходите на гражданите са обект на разгорещени дебати в Германия. Критиците смятат, че големите социални придобивки в страната предразполагат към недеклариране на труда. Има случаи, в които хора, получаващи социални помощи, работят и на черно и така си докарват добри месечни доходи. А други работят официално само по няколко часа на седмица, но получават същевременно и финансова подкрепа от държавата.
Междувременно и министърката на труда Бербел Бас призна, че държавните помощи предразполагат към незаконна дейност. В интервю за списание „Щерн“ тя говори за „мафиотски структури“ при измамите със социални помощи.