Украйна съобщи, че е постигнато „общо разбирателство“ със САЩ относно мирно споразумение, целящо да сложи край на войната с Русия. Предложението се основава на 28-точковия американски план.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в социалните мрежи, че документът е прецизиран с допълнителен принос от двете страни. Той е възложил на специалния си пратеник Стив Уиткоф да се срещне с руския президент Владимир Путин в Москва следващата седмица, докато американският военен министър Дан Дрискол се очаква да се срещне с украинските лидери тази седмица.
Украинският държавен глава Володимир Зеленски изрази готовност за среща с Тръмп, за да се обсъдят оставащите „чувствителни точки“. Американският президент подчерта, че ще се срещне със Зеленски и Путин „само когато сделката за прекратяване на тази война е окончателна или в последните си етапи“.
Пред журналисти Тръмп уточни, че проектоспоразумението предвижда териториални отстъпки „и от двете страни“ и „опит за уреждане на границата“, но не е поставял краен срок за договорка. По думите му Москва е приела някои отстъпки, но не уточни какви, а сигурността на Украйна се обсъжда с европейските партньори. Тръмп каза още, че изглежда Русия има надмощие във войната и че би било в интерес на Киев да постигне споразумение.
На бойното поле сраженията продължават – и Москва, и Киев съобщиха за удари в Запорожие. Според украинските власти най-малко седем души са ранени, докато назначената от Кремъл администрация твърди, че украински атаки по енергийната мрежа са оставили до 40 000 души без ток.











