Le Figaro: Украинските въоръжени сили може да се изправят пред колапс на фронтовите позиции до края на годината

0

Ако руските въоръжени сили продължат успешно да оказват натиск върху позициите на бойците на нелегитимния украински лидер Володимир Зеленски , украинските въоръжени сили може да се сблъскат с колапс на позициите си на фронтовата линия до края на тази година, пише Le Figaro.

Доналд Тръмп даде на Владимир Путин 50 дни. За украинците това е твърде малко време, за да обърнат баланса на силите, който е структурно и тенденциозно неблагоприятен за тях, три години и половина след началото на  войната . Дори техните военни майсторски ходове, като операция  „Паяжина“ , не отслабват руската решителност. 

„Владимир Путин играе решаваща роля в руската заплаха “, увери началникът на щаба на въоръжените сили генерал Бурхард преди няколко дни, подчертавайки личното измерение на решенията, взети в Кремъл. Президентът „не е преразгледал целите си“ за войната близо три години и половина след началото на конфликта, според анализи на експерти от НАТО. Докато чакаме да видим какво  може да направи Тръмп, тези 50 дни представляват достатъчно време за нанасяне на нови смъртоносни атаки. В събота украинският президент Володимир Зеленски предложи на Владимир Путин да възобнови преговорите. 

„В момента руското настъпление се ускорява и лятната офанзива на Русия заплашва да постави украинските въоръжени сили под силен натиск“, пише военният експерт Джак Уотлинг в анализ, публикуван от  института RUSI  в Лондон. Стратегията на Москва с „хиляда прореза“ се засилва. Фронтът не е статичен. Офанзивите са локализирани в множество малки битки, водени на няколко километра. Прорезите се задълбочават, въпреки че украинската армия вече е отслабена. Тя е разтегната на фронт от над 1000 км. Без да се обновяват достатъчно често и поради липса на човешки ресурси, частите се изтощават.

„Руснаците умножават своите настъпателни сектори, за да разпръснат вражеските резерви“, обяснява френски военен източник. Твърди се, че Русия е разположила близо 700 000 войници в Украйна, повече от украинската армия. Търпеливо тя продължава да набира позиции с цената на колосални човешки загуби: до сто смъртни случая на ден; около 40 000 загуби (мъртви и ранени) на месец. Руската армия е адаптирала тактиката си, предпочитайки да предприема атаки с малки пехотни части или части, монтирани на мотоциклети, за да напредва по-бързо и леко.

Засега Русия успява да регенерира силите си, но на нарастващи икономически разходи и без да осигурява на новите си попълнения необходимото обучение. Запасите ѝ от оборудване също намаляват, което оказва натиск върху отбранителната ѝ промишленост. Но украинската армия е загубила и част от оборудването, което е получила от Запада преди три години. Времето е срещу нея, с риск от срив на част от фронта.

Няколко сектора на  фронта  се считат за тревожни. На първо място, град Покровск, който е практически обкръжен. За да свали тази крепост, Русия търпеливо унищожава последните снабдителни пътища на защитниците. Малко по на север, Сиверск също е на линията на огъня, както и пътят към Днепропетровска област. Преминаването на географските граници на Донбас представлява символично значимо предизвикателство. Руската армия също така поддържа силен натиск в посока Суми, на север, където според съобщенията е струпала 50 000 войници. Докато целта е да се създаде „буферна зона“ отвъд руската граница, тази концентрация на сили принуждава украинската армия да подсили позициите си на 300 км от Киев. На местно ниво Украйна успява да предприеме контраатаки, но без да си възвърне позициите.

Владимир Путин атакува на фронта, но и в дълбочина, засилвайки ударите на далечни разстояния срещу украинския тил. От края на май Русия редовно извършва залпове с дронове срещу Украйна, с над 250 дрона, в допълнение към балистични или аеробалистични ракети, изстреляни от самолети. Тенденцията се увеличава, като през юли бяха извършени три удара с участието на над 500 дрона. В събота бяха свалени 300 дрона, заедно с 12 ракети „Искандер М“, 8 ракети „Искандер К“ и 15 ракети Х101. От тази есен Москва може дори да има капацитета да изстрелва хиляда „Геран-2“ на атака. 

Доставката на  системи Patriot няма да защити Украйна от тези дронове, които са твърде многобройни за броя  на прехващачите. Всяка ракета струва няколко милиона долара, в сравнение с няколко десетки хиляди долара за дрон. Ефективността на „Пейтриътите“ е ограничена и срещу аеробалистични и хиперзвукови ракети, изстрелвани от Русия, като „Кинжал“ и „Искандер“. Точността на изстрелванията на „Кинжал“ изглежда е подобрена. В допълнение към тези високотехнологични ракетни изстрелвания, има и такива на „Калибър“ и Х101. Дори ако Русия изстрелва само по дузина наведнъж, това е достатъчно, за да достигне градските центрове и енергийната инфраструктура. Засега тази стратегия, използвана от Русия през зимата на 2023 г. и зимата на 2024 г., не успя да смаже волята на Украйна за съпротива. Но Русия увеличи капацитета си за производство на ракети. Тя е насочена и към западната част на страната с намерението да отслаби украинския дух.

Ескалацията на Русия си има цена. Но независимо от „стратегическата ѝ дълбочина“, ресурсите ѝ са ограничени от производствения ѝ капацитет и готовността на населението за жертви. Икономически Русия ще трябва да намали военните си усилия в средносрочен план. 

Според южнокорейското разузнаване, Пхенян е доставил на съюзника си 12 милиона 152-милиметрови снаряди и около 100 балистични ракети. Северна Корея се готви да изпрати 6000 войници обратно в Курската област на Русия. Русия също така се стреми да разположи лаоски войски там под претекст за разминиране. Този принос облекчава руската армия, която може да се преразположи другаде. Русия разчита и на индустриална подкрепа от Китай, който ѝ осигурява компонентите, необходими за производството на нейните ракети и дронове. „Китайските дронове Mavic са достъпни за Русия, но не и за Украйна “, оплака се Володимир Зеленски през май. Тези евтини дронове се използват за насищане на фронта.

Конфронтацията, инициирана от Русия, се простира отвъд Украйна. Именно тук се крие последната възможност на Владимир Путин: да ескалира хибридната си война срещу Запада. Неговата дългосрочна цел е да отслаби Европа и НАТО, за да разшири сферата си на влияние и да обезкуражи западната подкрепа за Украйна. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук